Sunday, 11 March 2012

Kürt Müziğinin Uluslararası Yüzü; Hüssein Zahawy

Hasan Uşak

Hussein Zahawy Kürt müziğinin zengin özünü açığı çıkaran ve geliştirerek uluslararası platformlar ve akademik ortamlara taşıyan bir sanatçı. İlk kez Kürt müziğini Hollywood filmlerine taşıyan Zahawy, katıldığı bir konser sonrasında sanata düşkünlüğü ile ünlü Prens Charles’in hayranlığını da aldı.

Hüssein Zahawy, Güney Kürdistan’da dünyaya geliş ve 10 yaşındayken ailesi ile birlikte Londra’ya göç etmiş ve Kürt orijinal müzik çalgısı olan Def ile aşk düzeyinde derin bir ilişki yaşayan ve uluslar arası müzik sektöründe iyi tanınan bir sanatçı.


Çocuk yaşta Londra’ya gelen Zahawy müzik, İngiliz edebiyatı ve ethnomusicolgy alanlarında eğitim aldı.

Yaptığı kendine özgü müzik ile tanınan Zahawy birçok yerli ve yabancı sanatçı ile çalıştı ve onlardan etkilendiği gibi onları da etkiledi.

Esin Kaynağı Def

Kürt müziğinin orijinal enstrümanı olan Def’i çok ustaca çalan Zahawy’in esin kaynağı Bijen Kamkar. Neden def çalmayı tercih ettin sorusuna Zahawy ; “Bıjen Kamkar’dan çok etkilendim ve Def çalmamda büyük etkisi odu. Birçok Def sanatçısından öğrendiklerim oldu ve onların deneyimlerinden yararlandım. Tabi onlarda benden etkilendiler. Yani bu karşılıklı bir etkileşim oldu. Tüm bunlardan sonra kendime özgü bir tarz oluşturdum” cevabını veriyor.

Zahawy popüler müzikleri çekmediğini çünkü Def’in mıknatıs gibi kendisini çektiğini ve esin kaynağı olduğunu söyledi ve devamla, “Def ritmik bir çalgıdır. Ritmik çalgılar gelişmeye açıklar ve dinamikler. Bunları dinamikçe çalmak zorundasınız ve bunu yakalamak için de içsel olarak dinamik olmak gerekiyor. İçeriden gelen duygular defe yansır. Bu benim kişiliğim nedeniyle de öyledir. Ben def çalınca adeta onunla bütünleşiyorum” dedi.

Kürt Ulusal Enstrümanı; Def

Def’in Kürt müziğinde nasıl bir yer tuttuğuna dair soruya Hüssein Zahawy, Kürt ulusal enstrümanının Def olduğunu söyleyerek cevaplıyor. Zahawy konuya açıklık getirmek için enstrümanın tarihsel arka planına ilişkin bilgi veriyor;

“Bu tarzda def, bu tarzda çalma hatta yapım biçimi yalnızca Kürdistan da bulunur, başka yerde bulamazsın. Tabi birçok tür def var ancak bizim çaldığımız biçimi ile yani zincirli ve deri ile yapılmış olan yalnızca Kürdistan da bulunuyor. Def çok zengin bir geçmişe dayanıyor. Bilindiği gibi çok sufi bir çalgıdır. Def normalde dinsel bir geçmişe dayanır ancak zamanla klasik müzikte de kullanılmıştır. Ancak günümüzde dinsel yönünden çok bir müzik çalgısı olması yönü öndedir.”


Prens Charles Kürdistan’ı Ziyaret Etmek İstiyor

Geçtiğimiz ay Londra’nın önemli tarihsel ve sanatsal merkezlerinden biri olan Victoria Albert Müzesinde her yıl düzenlenen ve Prens Charles tarafından başarılı sanatçıların ödüllendirildiği bir konserde sahne alan ve sola bir sunum yapan Zahawy Prens Charles’ın büyük hayranlığını aldı. Konser sonrasında Prens Charles ile kısa bir görüşme yapan Zahawy görüşmelerini şöyle anlattı; “Mozaik müzik ödülleri yarışması yapıldı ve Prens Charles her yıl bu alanda ödüller verir. Birçok ünlü kişinin katıldığı bu programa bende solo bir sunum yapmam için davet edildim. Konser sırasında Prens Charles benim müziğimden çok etkilendi, adeta büyülendi. Konser sonrasında görüştüğümüzde benim nereli olduğumu öğrenmek istedi. Kürdistanlı olduğumu söyledim ve o da Kürdistan’ı ziyaret etmekten çok hoşnut olacağını söyledi”

Def Holywood’da

Zahawy 2006 yılında çekimi yapılan ve büyük ilgi gören Kingdom of Heaven adlı Hollywood filminde de Def çalarak Kürt müziğini ilk kez bir uluslar arası filmde yer almasını sağladı. 

Bu yıl Amerika turnesine çıkacak olan Zahawy Amerikan Pasifik Senfonisi ile çalışmalar yapacak.

İlk albümünü 2009 yılında çıkaran ve ikincisi için son hazırlıkları yapan Zahawy Kürt müziğinin durumu da değerlendirdi.

Kürt müziğinin dünyadaki zengin müziklerden biri olduğunu söyleyen Zahawy; “Ancak bizim için önemli olan onu nasıl geliştireceğimiz konusudur. Popüler Kürt müziği daha çok söyleniyor ve dinleniyor ancak müzik gelişmiyor.  Geliştirmek bir kişinin işi değil, herkesin bu konuda çaba sarf etmesi lazım. Kürt müziğinin alfabesi çıkarılmalıdır ve neyin Kürt müziği olduğu herkese öğretilmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

No comments:

Post a Comment