Wednesday, 14 March 2012

Irak'ta Kürtlere Karşı İşlenen Katliamın Resmen Tanınması İçin Kampanya


Hasan Uşak
Irak’ta yaşayan Kürtlere karşı çeşitli tarihlerde yapılan katliamların resmen tanınması için İngiltere Parlamentosunda yer alan Kürt milletvekili Nahdim Zahawi tarafından bir online imza kampanyası başlatıldı.  Kampanyada 100 bin imza toplanırsa katliamın resmen tanınması konusu İngiltere Parlamentosunun gündemine gelecek.

İngiltere’de İktidar Partisi olan Muhafazakar Parti’den seçime girdiği bölgeden büyük bir oy çoğunluğu ile parlamentoya seçilen Kürt asıllı milletvekili Nahdim Zahawi, Güney Kürdistan’da yaşanan katliamların uluslararası platformlarda resmen tanınması için bir online imza kampanyası başlattı.
İngiltere yasalarına göre bir imza kampanyasının meclis gündemine taşınması için en az 100 bin imzanın toplanması gerekiyor. Yeterli imzanın toplanması durumunda  tarihte ilk kez İngiltere Parlamentosu Kürtlere yapılan katliamı tartışacak ve bu katliamın resmen tanınmasının yolunu da açabilecektir. 
İmza kampanyası Halepçe katliamının anısına 12 Mart Pazartesi günü parlamentoda yapılan bir toplantı ile resmen başlatıldı. Zahawi’nin başkanlık yaptığı toplantıda Kürdistan Bölgesel Yönetimi İngiltere Temsilcisi Bayan Rahman, Times Gazetesi Dış Haberler Editöri Richard Beeston, İngiliz ordusunda yer almış eski askerlerden Tom Hardy-Forsyth de birer konuşma yaptılar ve kampanyanın yaratacağı uluslararası etkiye dikkat çektiler.

İnsanlık Tarafından İşlenebilecek En Kötü Suç

Kampanyanın amaçlarını açıklayan Zahawi; “Katliam insanlık tarafından işlenebilecek en kötü suçtur ve Irak Kürtlerinin başına gelmiştir. Bize düşen hatırlamak ve mağdurları unutmamaktır. Katliamın Britanya hükümeti tarafından resmen tanınması, bu ve benzer katliamların bir daha tekrar etmesini engellemek için önemlidir” dedi.

Kampanyanın Amacı
16 yaşını geçmiş İngiltere vatandaşı ya da İngiltere’de oturum hakkı olan herkesin imzalayabileceği kampanyanın metninde amaç şöyle açıklanıyor;

“Biz e-dilekçe’de imzalayanlar, Britanya hükümetini, insanlığın ortak çıkarları adına, Irak Kürdistan’ında yaşayan insanlara karşı işlenen katliamı resmen tanımaya ve Avrupa Birliği ile Birleşmiş Milletlerinin de aynısını yapmaya teşvik etmeye çağırıyoruz. Katliamın resmen tanınması, Irak Kürdistan’ındaki Kürt halkı ile Britanya'da yaşayan on binlerce Kürdün büyük ve devam eden kayıpları karmışında adalete ulaşmalarına yardımcı olacak. Bu. Aynı zamanda, demokrasi ve özgürlükler beşiği olan Britanya’nın uluslararası anlaşmalar ve insan hakları alanında önemli bir destek mesajı sunmasına neden olacaktır. Irak Kürtlerine karşı on yıllarca süren, Kürtler tarafından Anfal olarak bilinen katliam, 1963 yılında Kerkük yakınlarındaki Kürt köylerinin Araplaştırılmasıyla başlatılan bir süreçtir. Daha sonrasında 1970 ve 1980'lerde binlerce Faylee Kürdün sınır dışı edilmesi, gözaltında kaybedilmesiyle devam eden süreçte, 1983'de Barzanilere mensup 8000 erkek öldürüldü. 1987'den 1988'e kadar özellikle Halebçe'de Kürtlere karsı kimyasal silahlar kullanılmış, 1987–1988 arasında Anfal kampanyası ile yüz binlerce Kürt katliama maruz kalmıştır. Bu dönem içerisinde yüz binlerce masum Kürt sağlık sorunları yaşamış, Irak Baas rejimi tarafından öldürülmüş, aileler parçalanmış, 1976–1988 yılları arasında 4 500 Kürt köyü yok edilerek Kürdistan coğrafyası tahrip edilmiştir.”
Elektronik imza kampanyası
Elektronik olarak yapılacak olan imza kampayasına destek olmak isteyenlerin online olarak imza vermeleri gerekiyor. Devletin resmi imza kampanyaları için oluşturduğu web sitesi olan http://epetitions.direct.gov.uk  adrsine girildiğinde arama kutusuna  ‘Kurdish Genocide’ yazısı girildiğinde yeni bir sayfa açılır ve orada ‘Recognition of Genocide against the Kurds in Iraq’ seçeneği tıklanarak imza kampanyasına destek olunabilinir.

No comments:

Post a Comment