Sunday, 15 January 2012

Sebahat Tuncel; "Ergenekon Operasyonu ile Devlet Aklanıyor"Hasan Uşak

Bazı temaslarda bulunmak için Londra’ya gelen BDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel, Uluslar arası Af Örgütünde katıldığı bir panelden sonra Halkevinde bir Türkiye’deki son gelişmelere ilişkin bir seminere de konuşmacı olarak katıldı. Tuncel, AKP hükümetinin Kürlere karşı uyguladığı politikaları örnekleri ile izah etti ve hükümetin daha önce denemiş yöntemleri bir kez daha tekrarladığını söyledi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili Londra’da sürdürdüğü temalar kapsamında Halkevinde bir seminere katıldı. 14 Ocak Cumartesi günü Dalston Junctıon’daki Halkevinin yeni binasında yapılan seminere çok sayıda kişi de dinleyici olarak katıldı.Halkların Demokratik Kongresi

Konuşmasına Halkların Demokratik Kongresinin (HDK) selamlarını ileterek başlayan Tuncel, yeni kurulmuş olan HDK hakkında açıklayıcı bilgiler verdi. Tuncel HDK hakkında şu açıklamalarda bulundu; “BDP’de dahil olduğu bazı siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, kadın ve gençlik örgütleri, çevre örgütlerinin içinde yer aldığı Halkların Demokratik Kongresi adında bir kongre girişimi oluşturduk. İlk kongremizi Ankara’da yaptık. Halkların kardeşliği açısında önemli bir girişim. Halkların Demokratik Kongresinin (HDK) 121 kişilik meclisi ve 25 kişilik yürütmesi var. Yüzde 50 kadın ve yüzde 10 gençlik kotası uygulanıyor. Yüzde 60 kurum temsili, yüzde 40 birey temsili üzerinden oluşuyor. Türkiye’yi 20 bölgeye ayırarak çalışmalar yapıyoruz. Birkaç il hariç hemen hemen her yerde örgütlendik. HDK içinde bir parti girişimi de olacak ve bunun için çalışmalar yürütülüyor. Daha çok bir seçim partisi şeklinde olması hedefleniyor.” 

AKP ve Kürt Sorunu

Son günlerde gündem düşmeyen AKP’nin Kürtlere uyguladığı teslim alma politikalarına değinen Tuncel, Türkiye’nin tüm politikalarını Kürtlerin Ortadoğu’da bir statü kazanmaması üzerine kurduğunu belirtti. Tuncel şöyle devam etti; “AKP seçim sürecinde çok faşizan mesajlar verdi ve biz AKP’nin Kürt sorunu çözüme kavuşturmayacağını anladık ve uygulamalarını adım adım hayata geçirdiler. Önce bir anayasa komisyonu kurdular ve Kürtlerin buna engel olduğu propagandasını yaptılar. Sayın Öcalan ile avukatlarının görüşmesini engelleyerek diyalogu kestiler. Oysa Oslo görüşmeleri kamuoyuna yansıdığında kimse itiraz etmedi. Görüşmeler süreci birden kesildi. Askeri operasyonlara hız verildi, KCK adı altında siyasi soykırım operasyonları devam ettirildi. Uludere katliamı devletin bilgisi dâhilinde gelişti. Hükümetin özür dilemeyerek bu katliamın ortağı olduğunu bir kez daha gördük. AKP daha önce denenmiş yöntemleri bir kez daha deniyor.”

Ergenekon ile devlet aklanıyor

Geçtiğimiz hafta Leyla Zana’nın evinin aranmasının operasyonların milletvekillerine kayacağı mesajının içerdiğine dikkat çeken Tuncel, Ergenekon operasyonları hakkında da çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Tuncel; “AKP Devleti aklamaya operasyonları yapıyor. AKP’nin derdi Ergenekon’u açığa çıkarma değil, öyle olsaydı faili meçhul cinayetlerin failler yargılanırdı. Çok sayıda toplu mezar bulundu ve hiç birinin sorumlusu yargı önüne çıkarılmadı. Geçmişte yapılanları aklamak için bazı çetelerin var olduğu ve bunların tutuklandığı gibi bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Bugüne kadar Kürdistan’da yapılan failli meçhul cinayetler devlet politikasıydı. AKP geçenlerde Milletvekili arkadaşımız Leyla Zana’nın evini arattı ve bununla Kürt siyasetine mesaj veriliyor. Yani operasyonların sadece il ve ilçe yöneticileri ile sınırlı kalmayacağını milletvekillerine de operasyonların uzanacağı mesajıdır. Mahkeme kararıyla bize ait 123 merkezde arama yaptırıldı. Muhtemelen delil topluyorlar ve bununla da partiyi kapatmayı hedefliyorlar” dedi.
No comments:

Post a Comment