Saturday, 3 December 2011

İngiltere’de Namus Suçlarında Şok Edici Yükseliş

Hasan Uşak

Dünyanın en demokratik ülkelerinden biri olarak bilinen İngiltere’de namus nedeniyle kadınlara yapılan saldırılarda bir yılda yüzde 47 yükseliş oldu. İranlı ve Kürt Kadın Hakları Örgütü (IKWRO) tarafından açıklanan rakamlar kadınlara yönelik yapılan namus saldırılarının tahmin edilenden çok daha yüksek olduğunu açığa çıkardı.


Namus cinayetleri ve kadın hakları konusunda çalışmalar yapana İranlı ve Kürt Kadın Hakları Örgütü (Iranian and Kurdish Women’s Rights Organisation, IKWRO) İngiltere’de namus nedeniyle meydana gelen saldırıların istatistiklerini yayınladı. Yayın organlarının ve kadın hakları örgütlerinin gündemi haline gelen rakamlara göre namus saldırılarında son bir yılda yüzde 47 artış oldu.

“Bilgi edinme özgürlüğü” yasası kapsamında IKWRO İngiltere’deki 52 polis merkezinden namus saldırılarına ilişkin istatistikleri istedi ve 39 polis merkezi arşivlerindeki kayıtları verdiler. Bu merkezlerden alınan bilgilere göre geçen yıl en az 2,823 namus saldırısı oldu ve bunların 500’ü Londra’da meydana geldi.  

IKWRO yetkililerinden alınan bilgilere göre bu saldırılar arasında asit dökmek, kaçırma, sakatlama, dayak atma ve bazı durumlarda öldürme gibi saldırılar bulunuyor.

Gerçeğe yakın rakamlara ulaşmak için IKWRO Temmuz ve Ekim ayları arasında yoğun bir çalışma yürüttü ve önemli sonuçlara ulaştı. Ülke genelinde namus şiddetinin artığına ilişkin yaygın bir kanı olmasına rağmen açıklanan rakamlar toplum üzerinde şok etkisi yarattı. Sivil toplum kurumları açıklanan rakamların tüm fotoğrafı göstermediğini düşünüyorlar.

Son bir yılda Metropolitan Polis bölgesinde (Londra) 495, West Midlands bölgesinde 378, West Yorkshire bölgesinde 350, Lancashire’de 227, Greater Manchester’da 189, Cleveland’da 153, Suffolk’da 118 be Bedfordshire bölgesinde de 117 namus saldırısı meydana geldi.

12 Polis Merkezi 2009 yılındaki rakamları da IKWRO’a verdiler. Buna göre, en büyük yükseliş Northumbria bölgesinde oldu ve daha önce 17 olan namus saldırısı olayı 69’a yükseldi. Northumria’yı Cambrıdgeshire izledi ve olaylar 11’den 28’e yükseldi.


IKWRO direktörü Diana Nammi; “Aileler genelde namus şiddeti uygulayanları inkar ediyorlar.  Saldırıların failleri bazı aileler tarafından namus ve şerefi koruduğu için kahraman olarak ele alınıyorlar. Saldırıya maruz kalanlar için yeteri kadar destek programları yok. Bazı durumlarda polis ve bazı kuruluşlar bir süre için yardım ediyorlar sonra da yardımları kesiyorlar” dedi.

İngiltere’de ilk kez namusa dayalı şiddetin ulusal düzeyi açıklanıyor.


1 comment:

  1. kadına yönelik şiddet de hangi ulus başı çekiyor? nedense bu araştırma da bu yok.

    ReplyDelete