Monday, 28 November 2011

“Teröre” Karşı Yürüyüşte İngiliz Polisi TerörüHasan Uşak

İngiltere’nin başkenti Londra’da Türk Faşistleri tarafından düzenlenen yürüyüşte güvenliği sağlayan polis, Kürt göstericilere saldırdı ve iki göstericiyi yaraladı. Aşırı sağcı EDL’nin (English Defence League) gösterisini yasaklayan İç İşleri Bakanlığı, Faşist Türklerin yürüyüşünde sıkı güvenlik aldırdı. Gülen cemaati ve Türk konsolosluğunun planlaması ile yapıldığı iddia edilen yürüyüşte Türkçe konuşan polislerde yer aldı.

Türkiyeli, Azerbaycanlı, Kazakistanlı, Türkmenistanlı, Irak’lı Türkmenlerin Gülen cemaati ve Londra Türk Konsolosluğunun yönlendirmesi ile organize ettikleri sözde teröre karşı yürüyüşte, Türk devletinin terörünü kınayan Kürt göstericiler polisin saldırısına uğradı.Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği önünde 27 Kasım Pazar günü toplanan çoğu Azerbeycanlı yaklaşık 500 kişilik bir grup İngiltere Başbakanlığının önüne kadar yürüdüler. Türkiye, Azerbeycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan bayrakları ile Atatürk posterlerini taşıyan göstericiler, “Türkiye Türktür, Türk kalacak”, “Biz Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” gibi sloganlar attılar.

Türk Devlet Terörü Protestosuna Polis Engeli

Aşırı sağcı Türk faşistlerinin yürüyüşü için tüm güvenlik önlemleri alan İngiliz polisi, Türkiye’nin uyguladığı devlet terörünü protesto etmek isteyen Kürt göstericilere saldırdı. Faşist yürüyüşe karşı devlet terörünü protesto etmek için bir araya gelen grup polis tarafından adeta sıkı bir çembere alındı ve hareket etmeleri engellendi. Gösteriye katılanlardan bazılarının bildirdiğine göre Türkçe konuşan bazı polisler gruba küfrettiler ve bunun üzerine arbede yaşandı. Arbede sonucunda iki Kürt genci yaralandı ve gözaltına aldı.

Polis Karakolu Önünde Gösteri

 Gözaltına alınan göstericilerin Kürt ve Türk toplumlarının yoğun yaşadığı Stoke Newington bölge karakolunu getirilmesi sonrasında yaklaşık 300 kadar kişi gözaltına alınanların serbest bırakılması için karakol önünde toplandılar. Bir süreliğine yolu oturarak işgal eden göstericiler gecenin geç saatine kadar karakolun önünde bekleyişlerini sürdürdüler. Gözaltına alınanların salıverilmesi üzerine göstericiler dağıldılar.

Türk Devletinin terörünü lanetlemek için yürüyüşe katılan ve yaralanan Vedat Temel polis tarafından salıverildiğinde olay ile ilgili açıklamalar yaptı. Sema Yıldır, Ali Asker ve Gazeteci yazar Mustafa Peköz  de gözlemlerini anlattılar.

Vedat Temel;  “Saldırıda Türkiyeli Polisler Vardı”


“Biz olay yerine vardığımızda 20–30 kişi vardı. Bizde yaklaşık 50–60 kişiydik. Bizim 2–3 katımız polis vardı. Biz faşistlerle karşı karşıya geldik ama herhangi bir kavga vs olmadı. Polisin sert müdahalesi oldu.  Direkt polis müdahalesi oldu. Arbede yaşandı ben araya girmeye çalıştım. Polisin biri karnıma vurdu, arkadan da 2–3 kişi kafama cop vurdu. Bayılmışım, gözümü açtığımda hastanedeydim. Özellikle saldıranlar Türkiyeli polislerdi. Benimle Türkçe konuşuyorlardı.”


Sema Yıldız: “Türk Devletinin Terörünü Lanetlemek İçin Oradaydık”

“Eylem terörü lanetlemek amacıylaydı ve biz oraya Türk devletinin Kürtlere yaptığı terörü lanetlemek için gittik. İlk sorunu buluşma yerimizde yaşadık. Bayraklarımızdan dolayı polis bizi durdurdu ama sonra alana gittik ve alanda polisler diğer arkadaşlarımızı durdurduğunu ve 16 yaş altındakiler de dâhil üst-baş araması yaptığını gördüm. Buna itiraz ettik. Arbededen sonra bizimle birlikte konsolosluğa yürüyeceklerini söylediler. Daha sonra bazıları bozkurt işaretleri yaptı ve sloganlar attılar. Bizler Elçiliğe önünden yan sokağa alındık ve etrafımız sarıldı. Bizde dağılmak istediğimizi söyledik, izin vermediler. 16 yaş altındakileri çocukları dışarı çıkarmaya çalıştık ama izin vermediler ve sonra arbede yaşandı ve poliste saldırdı. Bizde savunmaya geçtik. Hepimiz yaralandık. Yerdeki bir arkadaşın üstü çıkarılmış, kendi kıyafetleriyle yüzünü kapatmışlar. Bu arkadaşın Şafak Doğan olduğunu fark ettik. Provokasyon yapmaya çalıştılar, Ben Türkçe konuşan polise denk geldim. Polis Türkçe olarak küfür etti, olaylar buradan başladı.”


Mustafa Peköz:’Gülen Cemaatinin İlk Sokak Eylemi”

“30–35 tane genç arkadaş vardı. Tam konsolosluğun önünde etraflarını sarmışlar. Gençler slogan atıyordu. Polis tek tek kimlik kontrolü yapıp almaya çalışıyordu. İki arkadaştan Vedatı çok kötü dövmüşler ve hastaneye kaldırılmış, diğer arkadaşı da gözaltına almışlar. Bu eylem Gülen cemaatinin internetten örgütlediği 3–4 üniversite hocasının da içinde yer aldığı, Özbekistanlı, Türkmenistanlı, Azerbaycanlı gruplarda vardı. Yaklaşık 300- 350 kişi vardı. Daha çok kişi bekliyorlardı.  Konsolosluk bu işin içindeydi. Yapmak istedikleri şey sadece Atatürk ve Bayrak olarak yürümekti ama başaramadılar. Bu aslında Gülen Cemaatinin örgütlenmesinin ilk sokak eylemedir. Bunun önüne geçmek önemlidir. Gülen cemaati Kürtler içinde son 4–5 yıldır çok ciddi örgütlenme yapıyor. Kürtlerin çok daha kapsamlı bir tepki göstermesi gerekiyor.”2 comments:

  1. Gulen Cemaatinin gosteriye destek oldugu, diliyle, kalbiyle destek verdigi tamamen yalandir.Gulen Cemaati gonulluler hareketedir, hic bir zaman gosteriyle, kavgayla isi olmamis, gonullerde imanla kurulmus yurek devletlerinde var olmustur. PKK ve avanesinin Gulen Cemaatine ve HIzmet-i Kuraniyeye karsi siddete varan saldirilarinin hesabini Cenab-i Hak dunya ve ahirette soracaktir. Hizmet-i Kuraniyeye kalbindeki imandan kuvvet alan gonullulerin hareketidir. Hocasi (M.Fethullah Gulen) Turk, Ustadi Kurt(Bediuzzaman Said Nursi) olan bu hareket hic bir ayrimciliga yer verilmeyen bir medeniyet hayali icin ugras vermektedir...Bizim isimiz sokaklarda degil gonullerdedir....

    Telgraf Gazetenizde yayinlalan bu haberi tekzib eder. Hakikata uyanmanizi Rabbimden dilerim....

    ReplyDelete
  2. bu konuda bir aciklamaniz varsa gonderin degerlendirelim
    selamlar

    ReplyDelete