Tuesday, 29 November 2011

Kürt Sineması Londra'da Seyircisi ile Buluştu


Hasan Uşak

7. Londra Kürt Film Festivali 17–27 Kasım tarihleri arasında yapıldı. Çok sayıda sinemaseverin Kürt filmleri ile buluştuğu festivalde Haco Cheko tarafından Londra’da çekilen Li Vir filmi ilk kez seyirci ile buluştu. Festivalin en iyi kısa film ödülü, “Nar Cennettin Meyvesidir” isimli filme gitti.

İlk kez, 2001 yılında bir grup gönüllü tarafından yapılan Londra Kürt Film Festivali 10 yıl sonra Kürt sinemasının en önemli adreslerinden biri olarak 7. festivalini 17–27 Kasım tarihleri arasında büyük bir katılım ile gerçekleştirdi.

Festival kapsamında 18’i uzun metrajlı, 30’u belgesel ve 55’i kısa metrajlı olmak üzere toplam 103 film seyirci ile buluştu. Yılmaz Güney Kısa Film yarışması için de 20 film yarıştı.  


`Li Vir` Filmi Seyirci ile Buluştu

Festival’de Londra’da yaşayan Kürt yönetmen Haco Cheko’nun yönetmenliğini yaptığı Li Vir filmi ilk kez gösterime girdi. Hackney Picturehouse sinemasının en büyük salonunda gösterilen filme çok sayıda kişi katıldı.

Film gösterimi sonrasında yapılan soru ve cevap bölümüne yönetmen Haco Cheko’nun yanı sıra başrol oyuncuları Musa Pekin, Hüseyin Karadağ ve Mehmet Aksoy da katıldılar.

Katılımcılara, Festival komitesine ve filmde emeği geçenlere teşekkür eden yönetmen Cheko; “Bu film insani ve vicdani bir meseleden yola çıkılarak yapıldı. Bu, bir başlangıçtır ve devamı da gelecek. Ben film yapmayı İngiltere’de öğrendim ama filmin dili, konusu ve oyuncuları Kürt ve dolayısıyla filmim bir Kürt filmidir” dedi.

Filmin başkarakterlerinden Musa Pekin; “Filmde gerçek hayatım anlatıldı ve bu durum hâlâ devam ediyor. İki ayda bir imzaya gidiyorum ve her imza günü geri gönderilme korkusu yaşıyorum” dedi. 

“Nar Cennet Meyvesidir” en iyi kısa film seçildi.

Festival kapsamında yapılan 3.Yılmaz Güney Kısa Film Yarışmasına 20 film katıldı. Juri tarafından değerlendirilen filmler arasında yönetmenliğini Taimar Chader’nin yaptığı “Nar Cennet Meyvesidir” (Henar Fekiye Bıhustiye) adlı film birinciliğe lâyık görüldü.

Kenan Tekes ve Rıza Barut tarafından yönetilen “Beş raş” (Heftok) filmi ikinciliği alırken, yarışmanın üçüncü kısa filmi ise Sahim Omar Kalifa tarafından yönetilen “Kahramanlar Ülkesi” (Welate Lehengan) oldu.

Kısa film yarışmasında Jalal Saedpanah tarafından yönetilen“Yağmurun Sesi” (Denge Barane) ve Sarbast Raza Garmiany tarafından yönetilen “Mangal” filmleri de juri özel ödülüne layık görüldüler.

5 kişiden oluşan komitede Marie Olesen, Siyar Abdi, Vida Salehi, Azad Nasseh Ali ve Nazire Turan yer aldılar.  

No comments:

Post a Comment