Sunday, 4 September 2011

Londra’daki Sanatsal Çalışmalarda Kürt Teması


Hasan Uşak

Londra’daki faaliyetlerinden dolayı giderek daha çok gündeme gelen Kürt toplumu, sanatsal çalışmaların da ilgi noktası olmaya başladı. Ünlü The Gallery Sketch’de düzenlenen bir etkinlikte, Kürtler film ve şiirlere konu oldular.

Londra’nın ünlü sanat merkezlerinden The Gallery Sketch 16 Temmuz’da Başlayan ve 10 Eylül’de sona erecek olan sanatsal etkinliklerin bazılarında Kürtler konu edildi.


Sanat gösterileri ünlü şair ve yazarlardan olan Chrish Petit ve Lain Sinclairin tarafından düzenlendi. Program kapsamında Flying Down to Rio başlığında bir video gösterimi yapıldı. Video da Kürtlerin yoğun olarak yaşadıkları Hackney ve Stoke Newington bölgelerinde yaşamdan kesintiler verildi. Video görüntülerine Lain Sinclair ve Chris Petit şiirleri ile eşlik ettiler.

Video gösterisi ve şiir dinletisinden sonra Kürt müzik grubu Koma Denge Siyan ve folklor ekibi sahne alarak performans sergilediler.

Kürt Konulu Film Gösterimi

Etkinlikler programı kapsamında 3 Eylül Cumartesi günü Kürtleri konu alan “The Kingsland” adındaki film gösterildi. Kürtlerin Kuzey Londra’daki yaşamını konu alan film 2008 yılında İngiltere’nin en büyük film yarışması olan Bafta’da yarışmaya hak kazanmıştı.

Filmin yapımında katkıları olan Kürt sinemacı Haco Cheko’nun özel davetli olduğu film gösteriminde filmin yönetmeni Tony Grisonin bir konuşma yaptı. Grisonin; “Stoke Newington söz konusu olunca Kürtlerden bahsetmemek haksızlık olur. Uzun yıllar bu bölgede yaşayan Türkiyelilerin hepsinin Türk olduğunu düşündüm ama sonra Kürtlerin varlığını fark ettim ve onların çok farklı bir dil ve kültüre sahip olduklarını öğrendim. Kürtlerle ilgili bir çalışma yapmak benim için bir vicdan meselesiydi. Çalışma esnasında Kürt toplumundan manevi destek aldım ve Kürt yönetmen Haco Cheko büyük katkılar sağladığını da belirtmeliyim” dedi.

No comments:

Post a Comment