Monday, 15 August 2011

Tottenham’da Yanan Evden Kurtulan Akbaşak Ailesi; "O Evde Anılarımız da Yandı"


Hasan Uşak

Londra’da 6 Ağustos günü başlayan ve sonrasında İngiltere geneline yayılan olaylarda en çok Tottenham’da yanan ev hafızalarda kaldı. Yanan evden komşularına da yardım ederek kurtulan Mehmet Serhan Akbaşak yaşadıklarını anlattı. Grafik tasarımcısı olarak çalışan ve o aksam eşi Burçin Akbaşak’ı Türkiye’ye gitmek üzere havaalanına bırakan Serhan Akbaşak evine döndüğünde olaylarla karşılaştı.

4 yıldan bu yana Londra da yaşayan Serhan ve Burçin Akbaşak çifti 6 Ağustos günü başlayan olaylarda en çok zarar gören Türkiyeli aile oldular. Olayların başladığı gün hedeflenen ve yakılan binanın görüntüleri dünya basınınca canlı olarak verildi. Evden yangın merdivenlerinden kaçarak kurtulan Serhan Akbaşak yanan evini canlı yayından izledi.


Uyuyan Komşularını Uyandırdı

Evlerini kaybettikten sonra bir otelde kalan Mehmet Serhan Akbaşak olay anını şöyle anlattı;

“Cumartesi günü eşim Türkiye’ye gitmişti ve ben evdeydim. Genç grupların sokaklarda koşuşturduklarını gördüm ve daha sonra evimizin karşısında bulunan Haringey Belediyesi binası yağmalamaya başladıklarını gördüm. Masaları, sandalyeleri dışarı atmaya başladılar. Ertesinde oturduğum binanın altındaki halı mağazasına saldırmaya başladılar, camları kırmaya başladılar ve birkaç dakika sonra da yangın alarmı verildi. Birinci kattaki evimi terk ederek üst kata çıktım. Bu arada diğer kapıları çalarak komşularımı uyandırdım ve dışarı çıktım.

İkinci kattan yangın merdivenlerinden inerken iki komşumla karşılaştım bunların biri şok halinde ağlıyordu. Üçümüz bir birimize destek olarak yangın merdivenlerinden indik. Kapıdan çıktığımda arkama baktım ve bütün bina alevler içindeydi.

Yapılacak bir şey yoktu, arkadaşımın ofisine gittim ve orada sabaha kadar bekledim. Televizyonda evimizin yanışını canlı yayında izledik”


Türkiyeli Yetkililerde İlgisiz

Evlerini kaybeden Akbaşak ailesi İngiliz makamlarının desteklerinden memnun olduklarını söylerken Türkiyeli makamlardan her hangi bir destek görmediklerini söylediler.

Akbaşak şöyle devam etti; “İngiliz yetkililer gerekli desteği sunuyorlar. Haringey belediyesi olsun, binamızın işletmesini yapan kurum olsun yeterli desteği sunuyorlar. Her türlü desteği alıyoruz. İlginç olanı Türkiyeli yetkililerden hiçbir yardım ve destek alamadığımızdır.”

“Anılarımız da yandı”

Olaylar sırasında Türkiye’de olan ancak daha sonra Londra’ya dönen Burçin Akbaşak yaşadıklarını ve duygularınızı gazetemize anlattı.

Olaylar başladığında esi ile telefon görüşmesi yaptıklarını söyleyen Burçin Akbaşak şöyle devam etti;  

“Olayların çok büyüyeceğini tahmin etmedik ve evimizin yanmasından kısa süre önce telefonu kapattık. Yaşananları öğrendikten sonra geri dönmek istedim ama ailem izin vermedi. Çarşamba günü döndüm. Bildiğiniz gibi bazı yardımlar toplanıyor ve onları burada toparlıyorlar. Tottenham Green Centre her gün geliyoruz çünkü bazı toplantılar oluyor. Nerde, nasıl kalacağımız, ileride neler olacağı gibi konular konuşuluyor.

Yangında her şeyimizi kaybettik. O evin içinde anılarımız vardı, fotoğraflarımız vardı, eşimin uçak koleksiyonu vardı, zamanla daha çok şey aklımıza geliyor ve daha çok etkileniyoruz. Giden bu anıların hiç birini geri alamayacağız. Birbirimize destek vererek hayatımızı yeniden toparlamaya başlayacağız.”

No comments:

Post a Comment