Wednesday, 24 August 2011

Bağımsız Kürdistan İçin İmza Kampanyası


Hasan Uşak

İngiltere’de yaşayan bir grup Kürt aktivist Kürdistan’ın bağımsızlığının İngiltere Parlamentosunda tartışılması için bir imza kampanyası başlattılar. Devletin resmi sitesinde imzaya açılan kampanyada 100 bin imza hedefleniyor.

İngiltere’de yaşayan 3 Kürdistanlı aktivist Kürdistan’ın bağımsızlık sorununu İngiltere Parlamentosunda bir oturumda tartışılması için “Bağımsız Kürdistan Devletini Destekle” adı altında bir imza kampanyası başlattılar.


İmza kampanyası geçtiğimiz hafta yapılan bir toplantı ile başlatıldı. Toplantıya Kürdistan Bölgesel Yönetimi temsilcileri de katıldılar. Yüz bin imzanın hedeflendiği kampanyada şimdiye kadar yaklaşık 2,500 imza toplandı. İngiltere yasalarına göre bir konuya ilişkin yüz bin imza toplanırsa konu meclis gündemine alınmak zorundadır. .

Organizatörler kampanyanın sağlıklı yürütülmesi için finansal desteğe ihtiyaçları olduğunu belirttiler ve bu desteğin bilgisayar, ulaşım, çadır ve diğer ihtiyaçlar için kullanılacak. Kampanyanın bağımsız olduğunu belirten aktivistler herhangi bir örgüt ve gruptan yardım almayacaklarının da altını çizdiler.

İmza kampanyasının açıklama metninde şu görüşlere yer verildi;

“Osmanlı İmparatorluğunun yıkılışından bu yana bağımsız bir Kürt Devletinin kurulması Orta Doğu’nun karşı karşıya olduğu en zorlu sorunu oldu. 2003 yılında koalisyon güçlerinin Irak’a müdahale etmesi politik dinamikleri kökten değiştirdi, Iran kaynıyor, Suriye keşmekeş içinde. Bizler bağımsız Kürt Devletinin kurulması için İngiliz hükümetini Kürt ulusal ideallerine destek vermesi çağrısında bulunuyoruz.”

İmza kampanyasına destek vermek isteyenler aşağıdaki linkten imza verebilirler;


Kampanyayı başlatan grupta yer alan politik aktivist ve www.Kurdıstantribune.com  sitesi editörü Haren Karem kampanya ile ilgili soruları cevapladı.

—Neden böyle bir imza kampanyası başlattınız?

Onlarca yıldır süren baskı ve buna karşı silahlı mücadeleler bir yerde tıkandı. Ben, barışçıl, demokratik mücadelenin Kürt halkının çıkarını daha iyi koruyacağına inanıyorum. Bağımsız bir Kürt devleti Kürtlerin çıkarını en iyi şekilde korur. Bu nedenle biz Kürt devletinin kurulması için bu çalışmayı başlattık.

— Kampanyanızın amacı nedir?

Bu kampanya daha önce yapılan imza kampanyaları üzerine inşa edildi. 2005 yılında Güney Kürdistan’da başlattığımız ve dünyanın her yerindeki Kürtlerin de katıldığı imza kampanyasında 2 milyon imza toplanmış ve imzalayanlar bağımsızlığı desteklemişlerdi.

Bu e-imza kampanyası ve benzer kampanyalar İngiliz hükümetinin dış politikasını etkilemek için birer şanstırlar.

İngiltere Birinci Dünya Savaşı sonrasında Ira’daki rolü nedeniyle Kürt halkına karşı tarihsel ve ahlaki sorumlulukları vardır. Ayrıca Kürt toplumu çok iyi örgütlenmiş durumdadır.

— Kaç tane imza toplamayı hedefliyorsunuz?

İmza kampanyasının başarıya ulaşması ve Bağımsız Kürdistan’ın meclis gündemine taşınması için Britanya’da oturan Kürt ya da Kürt olmayan 100 bin kişinin imzalaması gerekiyor.

— 100 bin imza toplanınca ne yapacaksınız?

 Bizim amacımız Britanya’daki tüm toplumlardan imza toplamaktır. Eğer bunu başarırsak yasalar gereği Kürdistan’ın bağımsızlığı sorunu meclis gündemine alınacak ve üzerinde tartışmalar yürütülecektir.

Biz bu kampanyayı burada başlattık ve umarım diğer yerlerde yaşayan Kürtler de benzer çalışmalar yaparlar. Amerika’da yaşayan Kürtler daha önce benzer çalışmalar yaptılar.

Bu kampanyanın Kürtler arasında güçlü bir bağ geliştirmesini diliyorum ve herkesi imzalamaya çağırıyorum.
No comments:

Post a Comment