Sunday, 21 August 2011

2. Uluslar arası Kürt Araştırmları Konferansı Exeter'de Yapılacak

Hasan Uşak

İlki geçen yıl Exeter üniversitesinde yapılan Uluslar arası Kürt Araştırmaları Konferansı bu yıl ikinci kez yapılacak ve konu ile ilgili akademisyenler bir araya gelerek Kürdistan’daki değişimi tartışacaklar.

İlki 2009 yılında yapılan Uluslar arası Kürt Araştırmaları Konferansının ikincisi Exeter üniversitesinde yapılacak.  “Kürtler ve Kürdistan; Süreklilik ve Değişim” (The Kurds and Kurdistan: Considering Continuity and Change) başlığı altında toplanacak olan konferans 6–8 Eylül 2012 tarihinde yapılacak.


Kürtler ve Kürdistan’da yaşanan gelişmeleri izlemek ve bilimsel analizini yapmak amacıyla toplanan ilk uluslar arası konferanstan sonra Kürtleri etkileyecek olan bazı gelişmeler oldu. İran’daki seçimler, Güney Kürdistan’daki ayaklanmalar, Türkiye’deki referandumdan sonra ortaya çıkan öfke, seçim sonuçları ve Suriye’deki şiddet olayları bu süreçte yaşanan ve mercek altına alınması gereken önemli olaylardandır.

Konferans hazırlık komitesi yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti; “Birçok kişi sözde ‘Arap Baharının’ Ortadoğu’ya ne tür değişimler getireceğini soruyor, bu konuya farklı perspektiflerden bakmak istiyoruz. Bazı rejimlerdeki değişiklikler insanların hayatında gerçek bir farklılık getirdi mi?  Göç hareketleri ne tür değişimler yarattı ve bunlar kişi hayatını nasıl bir değişime uğrattı?  Kürt çalışmaları alanında bir değişiklik var mı? Ve birçok soruya cevap aramak için derin tartışmalar yürüteceğiz”

Politika, coğrafya, antropoloji, tarih, edebiyat, dil bilim, cinsiyet araştırmaları ve diğer alanlardaki uzmanları bir araya getirmeyi amaçlayan konferans dünyanın her alanında katılımcılara kapılarını açık tutuyor.

Konferansa katılmak isteyen akademisyenlerin yapacakları konuşmaların kısa bir özeti ve kendilerine dair kısa bilgiler ile Exeter üniversitesi Kürt Araştırmaları bölümüne başvurmaları gerekiyor.  

Başvurmak isteyenler taleplerini 30 Kasım 2011 tarihine kadar cks-kurdishconference@exeter.ac.uk adresine e mail ile göndermeleri gerekiyor.

No comments:

Post a Comment