Tuesday, 19 July 2011

İngiliz Milletvekilleri; “Kürdistan’da Başarının Öyküsü”

Hasan Uşak

Haziran ayında Kürdistan’da incelemelerde bulunan tüm partilerden oluşan İngiliz parlamenterler grubu hazırladıkları raporu bir basın toplantısında kamuoyu ile paylaştılar. “Ayaklanmalardan 20 yıl sonra” başlığındaki rapor daha önce hazırlanmış olan raporun geliştirilmiş ve son ayaklanmalar da incelenerek güncellendi.

İngiliz Tüm Partiler Parlamenterler Grubu (All-Pary Parliamentery Group , APPG) tarafından Haziran ayında Güney Kürdistan’da yapılan inceleme ve görüşmelerin sonuçları rapor olarak yayınlandı.


“Ayaklanmalardan 20 yıl sonra” başlığı ile yayınlanan rapor, 18 Temmuz Pazartesi günü Avam Kamarasında yapılan bir basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşıldı.

Basın toplantısı APPG eş başkanları milletvekili Meg Munn ve Kürt kökenli milletvekili Nahdim Zahawi ile milletvekili Robert Halfon tarafında yapıldı.

Bölgesel Model

APPG Eş Başkanı ve İşçi Partili milletvekili Meg Munn; “Kürdistan’da demokrasinin geliştiğini gördük ve bu süreç her geçen gün ilerliyor. Kürdistan demokrasinin gelişmesinin tabi ki sancıları var ancak gelişimi ile de bölgede bir model durumuna geliyor” dedi.

Munn, bölgede bulundukları sırada birçok kurum ve bireylerle görüştüklerini, gösterilerin yapıldığı Süleymaniye’yi gezdiklerini sokaklarda, işyerlerinde insanlarla konuştuklarını belirterek , “Görüşümüze göre hükümet reformları devam ettirmelidir, bağımsız kurumlar oluşturulmalıdır ve muhalefetin rolünün ne olduğunun anlaşılması gerekiyor” dedi.

Irak’a Kürdistan Örneği

Kürt kökenli Muhafazakar Partili milletvekili Nahdim Zahawi; “Irak’ın geleceği federal bir sistemden geçer. Irak’ın diğer parçaları Kürdistan’a bakıp örnek almalılar. Belki şimdi mükemmel değildir ama çok önemli bir başlangıçtır” dedi.

Geliştirilmiş Rapor

“Ayaklanmalardan 20 yıl sonra” başlığıyla Ocak ayında yayınlanan raporun geliştirilmiş ve somut durumlar incelenerek genişletilmiş biçimi olan rapor, Güney Kürdistan devlet yapılanmasındaki gelişmeleri, reformları, demokratik gelişmeleri, kadın hakları, ekonomi, eğitim, turizm, basın, Bağdat ile ilişkiler, güvenlik ve adalet gibi konulara ilişkin gözlem ve incelemelerin sonuçlarını kapsıyor.


No comments:

Post a Comment