Friday, 1 July 2011

İlk Kürt Ucuz Telefon Şirketi Dalya, Hizmete Başladı


Hasan Uşak

Son yıllarda hızla çoğalan ön ödemeli ucuz telefon şirketlerine bir Kürt şirketi de katıldı. Dalya Mobile Londra merkezli basta Orta Doğu olmak üzere dünya ile ucuz iletişim amacıyla açılan ilk Kürt şirketi oldu. Dalya Mobile Güney Kürdistan’dan gelen bir heyetin de katıldığı bir resepsiyonla resmen açılığını yaptı.

Ön ödemeli ucuz yurtdışı arama şirketi Dalya Mobile hizmete başladı. Piyasada hızla çoğalan ucuz telefon şirketlerinin karşısına iddialı olarak çıkan Dalya Mobile Kürt işadamı Abubekir Sadık tarafından kuruldu.

Dalya Mobile 27 Haziran Pazartesi günü Royal Park Otelinde yapılan bir resepsiyonla tanıtıldı ve ilk konuşmalar yapıldı. Resepsiyona Güney Kürdistan Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, Turizm Bakanı Samir Abdullah Mustafa, Güney Kürdistan Britanya temsilcisi Bayan Rahman ve çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyonda bir konuşma yapan Dalya Mobile kurucusu Abubaker Sadık hedeflerinin Londra’da yaşayan Kürtçe ve Arapça konuşan toplumları yakınları ile en ucuz ve en kolay yoldan görüştürmek olduğunu söyledi. Güney Kürdistan heyetininde resepsiyona katılmasından dolayı memnun olduğunu belirten Sadık, Dalya Mobile hakkında kısa bilgiler verdi.

Bir konuşma yapan Güney Kürdistan Britanya temsilcisi Bayan Rahman, Kürt girişimcilerinin uluslar arası alanda iş yapmasının memnun edici olduğunu ve Kürtlerin akrabalarında uzak yaşadıklarını ve onlar için ucuz bir iletişim aracının olmansın çok iyi olduğunu söyledi. 

Kürtçe ve Arapça Konuşan Toplumlara Hizmet

Tüm dünyaya ucuz iletişim sağlamayı amaçlayan Dalya Mobile Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine hizmet vermeyi hedefine almış durumdadır. Çeşitli nedenlerle Britanya’da yaşayan Kürtçe ve Arapça konuşan toplumların aileleri ve arkadaşları ile ucuz ve kolay görüşmesini sağlamayı amaçlayan Dalya Mobile birçok yere dakikası 1p gibi cüzi bir ücretle görüşme yapıyor.

Türkiye’ye Dakikası 1p
 
Uzuz telefon piyasasındaki rakipleri ile zorlu bir yarışa girecek olan Dalya Mobile Türkiye’deki sabit hatlara 1p cep telefonlarına da 10p ücret uygulaması yapıyor. Dalya Mobile ile Irak görüşmeleri sabit hatlar 1p cep telefonları 12p, Kıbrıs sabit hatlar 6p ve cep telefonları 6p.


3 comments:

 1. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 2. This is great. This company able every person to buy mobile by affordable price. Which is the best point for attracting the people.

  ReplyDelete
 3. Dalya Mobile ön ödemeli hizmeti en iyi hizmeti sunan bir şirkettir.
  telekupon

  ReplyDelete