Friday, 15 July 2011

Hatip Dicle İçin İngiltere Parlementosuna Önerge


Hasan Uşak

Vekilliği iptal edilen Hatip Dicle ve halen tutuklu bulunan “Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu” milletvekillieri için İngilstere Parlementosuna bir soru önergesi verildi.

Galler Ulusal Parti milletvekili Hywel Williams, Hatip Dicle ve halen tutuklu bulanan diğer blok milletvekilleri için İngilstere parlamentosuna verilmek üzere bir önergeyi imzaya açtı.


Hywel William tarafından verilen önerge 6 milletvekilince imzalandı ve çok sayıda milletvekilinin de imzalaması bekleniyor.

Önergeyi imzalayarak destek verem milletvekilleri şunlardır; Martin Caton (İşçi Partisi), Jeremy Corbyn (İşçi Partisi), John McDonnell (İşçi Partisi), Alan Meale (İşçi Partisi), Bob Russell (Liberal Demokrat Parti) ve Jim Shannon (Demokratik Birlik Partisi)

Önerge gerekçesinde şu bilgilere yer verildi; “12 Haziran 2011 günü Türkiye’de yapılan genel seçimlerde Kürt nüfusün desteklediği ‘Emek, demokrasi ve özgürlük’ bloğu 36 milletvekili çıkararak başarı kazandı. Seçimler öncesinde Hatip Dicle’nin adaylığı Yüksek Seçim Kurulu (YSK) taraından onaylandı ancak seçim sonrasında aynı kurum Dicle’nin vekilliğini iptal etti.  Hatip Dicle ve tutuklu olan diğer milletvekili arkadaşları BDP’nin meclisi boykot tavrını destekliyorlar. Boykot nedeniyle yaşanan kriz ancak mecliste sandalya hakkı kazanan vekillerin göreveleirni yapmalarına imkan verilmesi, Kürt sorunun çözümü için barış ve demokrasi çabalarının yoğunlaştırılması ve bunun için Kürt halkının doğru temsilcilerinin muhatap alınması gerekiyor”


No comments:

Post a Comment