Sunday, 24 April 2011

Choman Hardi’nin Enfal’ın Kadın Kurbanlarını Anlatan Kitabı Yayınlandı


Hasan Uşak

Dr. Choman Hardi uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve Saddam Hüseyin’in katliam operasyonları olan Enfal’in kadın kurbanlarını konu alan kitabı İngilizce olarak yayınlandı. Hardi bir seminer ile kitabını ve içeriğini tanıttı.

Dr. Choman Hardi’nin “Gendered Experiences of Genocide: Anfal Survivors in Kurdistan – Iraq” (Kürdistan’da Enfal Kurbanı Kadınların Deneyimleri)  kitabı İngilizce olarak basıldı.  23 Nisan Cumartesi Güney Londra’ki bir kilisede yapılan bir seminer ile Hardi kitabının içeriğini özetledi.

“Kürdistan’da Enfal Kurbanı Kadınların Deneyimi” kitabı Saddam Hüseyin’in Enfal operasyonlarında kadınların yaşadığı ağır güçlükleri ve sonrasında karşılaştıkları sorunları konu alıyor. İmha operasyonlarında, atılan gaz bombalarında kadınları, kurtulmak için kaçışları, kamplara yerleştirilen kadınlar, tecavüzler ve Kürdistan Bölge Yönetiminde kuruluşundan sonra kadınların durumu ayrıntılı olarak inceleme altına alınıyor.

Enfal bölgelerinde yapılan araştırmalar ve kurbanlarla birebiri yapılan görüşmelere dayandırılan kitap cinsel istismara uğrayan kadınların sessizliliğine de dikkat çekiyor.

Enfal operasyonlarında daha çok erkeklerin öldüğünü ancak kadınların daha çok acı çektiğini belirten Hardi; “Enfal’da daha çok erkekler öldü kadınlar çok sayıda çocukları ile kendi başlarına kaldılar ve bu kadınların hepsi de eğitimsizdi. Kadınlar köylerini terk etmek zorunda kaldılar ve şehirlere geldiler. Bu kadınlar kendi başlarına hayatlarını kazanmak zorundaydılar ve çocuklarına da bakmakla mükelleftiler. Kocası olmayan kadınlara Kürdistan’da başka gözlerle bakılır, hem korumasızdılar ve erkekler için kolay birer hedef durumundaydılar. Bence kadınlar diğerlerinden daha çok acı çektiler” dedi.

Ölümden kurtulan kadınların ya Türkiye veya İran’a kaçtıklarını ya kamplara alındıklarını ya da Irak’da gizlendiklerini belirten Hardi, kamplara alınan kadınların çok ağır hakaretlere maruz kaldıkları, tecavüze uğradıkları, çocuklarını korumak için kendi içlerinde bir dayanışma ve yardımlaşmaya gittiklerini söyledi.

Hardi basın kurumlarının bu konu ile ilgilenmediklerini belirterek, “Kürdistan’da bölgesel yönetimin kurulması sonrasında Enfal kurbanı kadınlara gerekli yardımı yapmadı. Bu kadın ve çocuklarının çok ciddi sağlık problemleri var. Bu kadınlar hayatlarını kazanmak için tek başlarına çalışmak ve Güney Kürdistan’da yalnız kadın olmanın zorluklarına karşı mücadele etmek zorunda kaldılar” dedi.

Dr. Janroj Keleş tarafından yönetilen seminer katılımcıların soruları ve katkılarıyla sana erdi.  

No comments:

Post a Comment