Thursday, 10 March 2011

Kürt Dostu İngiliz Parlamenterler Toplantısında Barzani Protestosu


Hasan Uşak
İngiltere Parlamentosunda yer alan tüm partilerin milletvekillerinden oluşan Kürt Dostu Parlamenterler grubunun toplantısına Güney Kürdistan’taki ayaklanmalar damgasını vurdu. Protesto ya dönüşen toplantıda Barzani karşıtı sloganlar atıldı.

Bir süre önce Güney Kürdistan’ı ziyaret eden ve bazı temaslarda bulunan Kürt Dostu Parlamenterler Gurubu hazırladıkları raporu kamuoyuna sunmak için mecliste bir toplantı düzenlediler. 9 Mart Çarşamba günü yapılan toplantı da “Kürdistan; ayaklanmadan 20 yıl sonra” başlığındaki rapor tanıtıldı.

İşçi Partili Milletvekili Meg Munn tarafından yönetilen toplantıya Kürt asıllı Muhafazakâr Partili milletvekili Nadhim Zahawi, Milletvekili Robert Halfon, Lord Tim Clement-Jones ve Güney Kürdistan İngiltere temsilcisi Bayan Rahman konuşmacı olarak katıldılar.

Embriyon Demokrasi

Güney Kürdistan’daki izlenimlerini aktaran Nadhim Zahawi, grup olarak Kürdistan’ı 4 kez ziyaret ettiklerini ve orada çok güçlü ve dinamik yapı gördüklerini aktardı. İyi bir politik gelişme olduğunu kaydeden Zahawi, Kürtdistan’da genç ve embriyon halinde bir demokrasi olduğunu, henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve bu konuda gidilecek çok yol olduğunun altını çizdi. İngiltere ile Kürt hükümetinin iyi ilişkiler kurması gerektiğine işaret eden Zahawi, ziyaretleri sırasında düzenledikleri bir basın toplantısında çok sayıda gazeteci gördüklerini ve bağımsız basın kurumları için iyi bir zemin olduğunu söyledi.

Kurt Asıllı Milletvekili

Muhafazakâr Parti Milletvekili Robert Halfon, yaptığı konuşmada Kürt asıllı olduğunu belirterek Kürdistan’ın her yerinde inşaatların yükseldiğini çok açık bir toplum olduğunu ve Orta Doğu’nun Hong Kong’u olmaya aday olduğunu söyledi.

Barzani Protestosu

Sunumlardan sonra söz alan konuşmacılar hazırlanan raporun gerçekleri ifade etmediğini ve Kürdistan’da yozlaşma, rüşvet, adam kayırmacılık ve yoksulluğun olduğunu söylediler. İnsan hakları savunucusu olduğunu söyleyen kadın bir katılımcı İngiliz parlamenterlere seslenerek “Siz Kürt halkının dostu değil, petrolün dostunuz” dedi.
Süleymaniye’de başlayan ve hala devam eden gösterilerde birçok göstericinin öldürüldüğü, işkence edildiğini söyleyen başka bir katılımcı hazırladıkları fotoğraflar ve bildirileri salonda dağıttı. Bu arada bazı katılımcılar Barzani aleyhine sloganlar attılar.
Ortamın gerginleşmesi nedeniyle parlamento polisi salonda kontrolü sağlamak üzere içeri girdi ve toplantı tamamlanmadan bitirildi.

No comments:

Post a Comment