Saturday, 12 February 2011

Mısır ile Dayanışma Gününe Binler Katıldı


Hasan Uşak
Uluslar arası Af Örgütü tarafından dünyanın birçok yerinde Mısır halkı ile dayanışma amacıyla düzenlenen gösterilere on binlerce kişi katıldı.  Londra’da yapılan gösteri için binlerce kişi Trafalgar Square’de bir araya geldi.

Dünya genelinde 3 milyon üyesi ve birçok ülkede şubesi bulunan Uluslar arası Af Örgütü Mısır’daki halk direnişine destek olmak amacıyla dünyanın dört bir aynında Global Eylem Günü düzenledi.
 
Read More
Merkezi Londra’da bulunan Uluslar arası Af Örgütü en büyük gösterilerden birini Londra’nın en önemli meydanı olan Trafalgar Meydanında yaptı. 12 Şubat’da düzenlenen Global Eylem Günü nedeniyle her renkten ve her kesimden insanlar Trafalgar meydanını doldurdu.

“Hepimiz Cezayirliyiz Bugün”

Bir protesto olarak düzenlenen ancak Husmü Muaberk’in istifası ile bayram havasına dönüşen etkinlikte sık sık “Hepimiz Cezayirliyiz bugün, Dün Mısırlıydık, geçen ay Tunusluyduk” sloganları atıldı.

Mısır bayrağının renkleri olan kırmızı, beyaz ve siyah renklerle yüzlerini boyayan eylemcilerin dikkat çektiği gösteriye iki binden fazla coşkulu eylemci katıldı.Gösteride bir konuşma yapan Uluslar arası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, etkinliğin hem kutlama hem de protesto olduğunu söyledi. Mısır direnişinde hayatını kaybedenler için katılımcıları bir dakikalık saygı duruşuna çağıran Shetty; “Trafalgar meydanından Takrir meydanına binlerce selam gönderiyoruz. Mısırda devrim için önemli bir adım atıldı ve daha yapılacak çok şey var. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da çok fazla insan hakları ihlalleri var ve bunların son bulması lazım. Tunus’ta kendini yakarak hareketi başlatan kişiyi saygıyla anıyoruz ve çok tarihi bir gelişmeye ön ayak oldu” dedi.

Gösteri de Uluslar arası Af Örgütü Etkinlik sorumlusu Dr. Champa Patel, Uluslar arası Sendikalar Genel Sekreteri Sharan Burrow, Sendikalar Kongresi yöneticisi Sally Hunt, Uluslar arası Ulaşım İşçileri Federasyonu Genel Sekreteri David Cockroft, Ulusal Gazeteciler Sendikası Başkanı Pete Murray,  Arap British Birliği Direktörü Chris Doyle, Tunus olayları tanığı Amira Ben-Gacem ve Profesor Madje Al- Ali birer konuşma yaptılar.
No comments:

Post a Comment