Saturday, 5 February 2011

Londra'daki Kurumlardan “Kayıplar bulunsun” Çağrısı

 Hasan Usak
Son günlerde Kürdistan’da peş peşe ortaya çıkartılan toplu mezarlar Londra’da faaliyet gösteren sivil toplum kurumlarını harekete geçirdi. 6 kurumun ortaklaşması ile toplu mezarlar protesto edildi ve faillerin yargılanması çağrısı yapıldı.

Read More 

Roj Kadın Meclisi, Sosyalist Kadınlar Birliği, Britanya Barış Meclisi, Fed-Bir, Kürt Toplum Merkezi ve Halkevi tarafından düzenlenen gösteri Wood Green kütüphanesinin önünde yapıldı. 5 Şubat Cumartesi günü yapılan gösteriye çok sayıda kişi katıldı ve sloganlar attılar.

Öğle saatlerinde toplanan göstericiler dövizler ve pankartlar açarak sloganlar attılar. Türkiye’deki kayıplar ve toplu mezarlarla ilgili bilgilerin yer aldığı bildiriler dağıtıldı.

Gösteriyi düzenleyen kurumların imzasının yer aldığı bildiride şöyle denildi;
“Kürt coğrafyası yaşanan 30 yıllık çatışma sürecinde, ‘gözaltında kaybetme’, taciz, tecavüz, işkence ve ‘kaçırarak öldürme’ olaylarında 17 bin civarında insan faili ‘gizlenen’ cinayetlerde yok edildi. 5 bine yakın insan zorla gözaltında kaybedilirken, 3,700 köy ve yerleşim birimleri zorla yakılıp yok edildi. Bu cinayetler kimi zaman devletin emriyle, kimi zaman da devletin suç ortaklığıyla cinayet şebekelerince geçekleştirildi.”

Bildiride devletin Kürt halkının taleplerine cevap verilmesi istendi ve talepler şöyle sırlandı;
1- Bu karanlık dönemin sorumluları adaletin önüne çıkarılmalı ve yargılanmalı
2- Hakikatleri Araştırma Komisyonu derhal kurulmalı
3- DNA Bankası oluşturulmalı
4- Bölgenizde kayıp olan binlerce insanımızın gömülü olduğu toplu mezarlar araştırıp ortaya çıkarılmalıdır

No comments:

Post a Comment