Tuesday, 11 January 2011

Kürtler The Time Dergisinin Bağımsızlık Yanlısı Uluslar Listesinde


Hasan Uşak
Dünyaca ünlü The Time dergisi bağımsızlık isteklisi ulusların listesini çıkardı. “Olmak ya da olmamak” başlığı altında sıralanan uluslar arasında Kürtlere 5. sırada yer verilirken İskoçlar birinci sırada yer aldı.
Read More

9 Ocak günü Güney Sudan’da yapılan ve Güney Sudan’ın ayrı bir devlet olarak örgütlenmesini öngören referandumdan sonra gözler bağımsızlığa en yakın uluslara döndü. Konu ile ilgili araştırma yapan the Times dergisi bağımsızlığa en yakın olan ve bağımsızlıkları en çok meşru görülen on ulusun listesini çıkardı.

The Times’ın bağımsızlığa en yakın 10 ulus veya ülkesi sırasıyla şöyle; İskoçya, Bask ülkesi, Tibet, Güney Osetya, Kürdistan, Qubec, Batı Sahra, Cascadia Cumhuriyeti, Padania ve İkinci Vernom Cumhuriyeti.

The Time Dergisinin 10 Ocak Pazartesi online baskısında yer alan yazıda dünyanın en büyük imparatorluklarından olan Osmanlı İmparatorluğunun yıkılması doğu Avrupa ve Orta Doğu’da bir çok yeni devletin oluştuğunu ancak aynı sürecin Kürtler için işlemediğini ve bu konudaki girişimlerin yetersiz kaldığını ve Kürtlerin ülkelerinin İran, Suriye, Irak ve Türkiye arasında paylaşıldığını, bugüne kadar sayıları 30 milyon olarak tahmin edilen Kürtler kendi topraklarında ve başka ülke sınırları içinde etnik azınlık olarak yaşıyorlar.

No comments:

Post a Comment