Thursday, 6 January 2011

Kürt Gazeteci Mohamad Sadiq Kabudvand Nobel Barış Ödülüne Aday GösterildiHasan Uşak

Doğu Kürdistan’lı İnsan hakları savunucusu ve gazeteci Mohamad Sadiq Kabudvand 2011 yılı Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi. Iran rejimi tarafından 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Kabudvand Kürdistan İnsan Hakları Örgütü’nün de kurucusudur.
Read More 
Haziran 2007 tarihinden beri Tahran’daki Evin cezaevinde tutulan Kürt gazeteci ve insan hakları savunucusu Mohamad Sadiq Kabudvand 2011 yılı Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi.

Iranda haftalık olarak yayınlanan Peyame Mardom (Halkın Sesi) adlı derginin genel yayın yönetmeni olan ve kurucusu olduğu Kürdistan İnsan Hakları Örgütü’nin faaliyetleri kapsamında Iran rejiminin gerici politikalarına muhalefet etmekten dolayı birçok kez tutuklanan ve işkencelere maruz kalan Kabudvand Haziran 2007 tarihinde gözaltına alındı ve 2008 yılında da 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kabudvand’a verilen ceza aynı yıl üst mahkeme tarafından onaylandı.

Doğu Kürdistanlılarca “İnsan haklarının babası” olarak tanımlanan Kabudvand İnsan Hakları Gözlem Kurumu (Human Rights Watch) tarafından Hellman ödülüne layık görüldü ve “Öteki Yarı”, “Demokrasi Ateşi” ve “Sosyal Hareket” başlıkları altında yazılmış üç kitabı bulunuyor.

Kabudvand Iran rejimine karşı Peyame Mardom dergisinde yazılar yazdı, derginin daha çok kitleye ulaşması için çaba harcadı ve Iran Ceza Kanununa muhalefet etti. Devrim Mahkemesi, ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesi ile Kürt gazeteciyi cezalandırdı.

Doğu Kürdistan’da etkili bir sivil toplum kurumu olan Kürdistan İnsan Hakları Örgütü 2005 yılında Kabudvand tarafından kuruldu. Örgüt düzenli olarak Kürdistan’daki insan hakları ihlallerini rapor ediyor ve barışçıl eylemlerde bulunuyor.

No comments:

Post a Comment