Saturday, 22 January 2011

The Jeruselam Post; “İran’da İdam Şenliği”


Hasan Uşak
İsrail’de yayınlanan The Jeruselam Post gazetesi son günlerde Iran’da yoğunlaşan idamları ele aldı. İnsan hakları örgütlerinin belirlemelerine atıfta bulunan gazete İran’lı yöneticilerin idam olaylarını bir şenlik gibi ele aldıklarını ve şenliğin orkestrasının da gizli servis elemanlarınca yönetildiği tespitinde bulundu.   

İsrail’de İngilizce olarak yayınlanan The Jeruselam Post gazetesinin 21 Ocak tarihli sayısında İran’ın Kürt siyasetçilerine uyguladığı idamlar ve Kürtlerin durumunu konu alan bir yazı yayınlandı.
Read More
Jonathan Spyer imzası ile yayınlanan yazıda İranlı yetkililerin artık idam olayları bir şenliğe dönüştürdükleri iddia edildi. Yazı da 2009 yılındaki seçimler sonrasında Kürtlere karşı acımasız bir baskı başladı denildi.

Geçtiğimiz günlerde idam edilen Kürt siyasetçi Huseyin Xızri’nin durumunun ele alındığı yazıda devamla; “29 yaşındaki Huseyin Xızri PJAK aktivisti olarak 2009 yılının başlarında tutuklandı ve 11 Temmuz 2009’da da idam cezasına çarptırıldı. Xızrı “Allahın düşmanı” olmakla suçlandı ve kısa bir süre sonra da idam edildi. Xızri’nin idamı ile yılbaşından bu yana yapılan idamların sayısı 47’e ulaştı” denildi.

The İnternational Campaign for Human Rights (İnsan Hakları için Uluslar arası Kampanya)’nın görüşlerine yer veren gazetede kurum yetkililerinin İranlı yetkililerinin idam olaylarını bir eğlence şenliği gibi gördüklerini ve bu şenlikte istihbarat ajanlarının da orkestra görevi aldıklarını söylediklerini aktardı.

İnan hakları yetkililerin görüşlerine dayandırılan yazıda Kürt aktivistlerin adil yargılanmadıkları, sistematik olarak işkence altında tutuldukları Devrim Muhafızlarının Kürtlerin yaşadıkları bölgelere karşı ağır baskı uyguladıkları, 150 kişinin tutulduğu Urmiye cezaevinde son zamanlarda yapılan tutuklamalarla tutuklu sayısının 300’e çıktığı görüşüne yer verildi.


No comments:

Post a Comment