Tuesday, 4 January 2011

İsrailli Kürt Aktör 69 Yaşında Kansere Yenik Düştü


Hasan Uşak
İsrailli Yahudi Kürt aktör Yosef (Josef) Shiloach uzun bir süredir kansere karşı verdiği mücadelede yenik düştü. 69 yaşında hayata gözlerini yuman aktör Alex Hole Ahava ve Hagiga B’Snuker filmleri ile tanınıyordu.

Read More 

Ünlü Kürt sinema sanatçısı Yosef (Josef) Shiloach uzun bir süredir kansere karşı verdiği mücadelede yenik düşerek hayatını kaybetti.  69 yaşında olan İsrailli Kürt sanatçı 3 Ocak Pazartesi günü Kudüs’te yaşam kavgasını kaybetti.

Geride dul bir kadın ve üç kızını bırakan Yosef Shiloach Alex Hole Ahava, Sapiches ve Hagiga B’Snuker filmleri ile şöhreti yakaladı.

Yahudi Kürt bir ailenin çocuğu olan Shiloach 1941 yılında henüz 9 yaşındayken Güney Kürdistan’dan İsrail’e göç etti. Kürt aktör 1964 yılında ilk kez bir filmde rol aldı ve sonrasında birçok filmde rol aldı. Televizyon showları da yapan aktör en çok Alex Hole Ahava filmindeki Faruk karakteri ile tanındı.

Yosef Shiloach 1980’lı yılların sonu ve 1990’lı yıllarda yabancı filmlerde de rol alamaya başladı. Shiloach Rambo 3, Mummy Lives ve Not Without My Daughter gibi filmlerde önemli roller oynadı ve Tom Curtis gibi sanatçılarla da çalışma imkânı buldu.

Kürt aktör 2009 yılında Kudüs Film Festivalinde Yaşam Boyu Başarı Ödülüne layık görüldü.

No comments:

Post a Comment