Saturday, 29 January 2011

İran’daki İdamlar Londra’da Protesto Edildi


Hasan Uşak
Yılbaşından bu yana idam edilenlerin sayısının yüze yaklaştığı İran, Trafalgar Square’de düzenlenen bir gösteri ile protesto edildi. İdam Karşı Uluslar arası gün nedeniyle yapılan eylemde idamlara son verilmesi çağrısı yapıldı.


Read More
İdam Karşı Uluslar arası Eylem gününde İran’daki idamlar protesto edildi ve idamların son bulması talep edildi. İdama Karşı Uluslar arası Komite (International Committee Againist Executıon) tarafından organize edilen gösteri İran cezaevlerinde bulunan politik tutsaklara da destek sunuldu.

Geçtiğimiz günlerde idam edilen Kürt siyasetçi Hüseyin Xizri ve diğer idam kurbanlarının fotoğraflarının taşındığı gösteri 29 Ocak günü Londra’nın en işlek meydanı olan Trafalgar Square’de yapıldı.

Öğrencilerin kesintilere karşı eylem gününe denk gelen gösteriye Fars ve Kürtlerin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Göstericiler İran’a karşı uygulanması için Uluslar arası toplumlara 5 öneri sundular. Bunlar;

1-  İdam cezaları kaldırılmalıdır.
2- Tüm siyasi mahkûmlar serbest bırakılmalı, düşünceye özgürlük, örgütlenme özgürlüğü, grev hakkı ve giyinme özgürlüğü sağlanmalı
3- İran’a diplomatik ve politik izolasyon uygulanmalıdır
4- Tüm dünya İran’ı kınamalıdır
5- İran halkları ile dayanışmaya gidilmeli

İki saat boyunca süren eylem çok kişi tarafından desteklendi. Bir çok kişi halka açık olan yazı panolarına idamların bir an önce son bulması için temenniler yazıldı. Konuşmaların yapıldığı eylemde bildiriler de dağıtıldı.

No comments:

Post a Comment