Friday, 7 January 2011

İngiltere’deki Kesintiler Bütçe Açığını BüyütüyorHasan Uşak
Muhafazakâr Parti ve Liberal Demokrasi partisinin oluşturduğu koalisyon hükümetinin sosyal servislerde kesintiler yaparak bütçe açığını kapatma hesaplarının tersine kemer sıkma politikalarının ekonomide büyümeyi engellediği ve bütçe açığını daha da büyüttüğü ortaya çıktı.
 
Read More
Ülkenin önemli kurumlarından olan Office for Budget Responsibility tarafından yapılan açıklamaya göre kesintiler ve kemer sıkma politikaları nedeniyle meydana gelen ekonomik yavaşlama hükümetin düşündüğünün tersine bütçe açığını daha da büyütüyor.

İngiliz Hükümetin kemer sıkma politikasının yapacağı gizli giderleri arttıracağı düşüncesi yeni tartışmalara neden oldu. Office for Budget Responsibility (Bütçeden sorumlu büro) tarafından verilen rakamlara göre kesintiler nedeniyle işsiz kalacak olanların maliyeti bir buçuk milyar olacak. İşsizlik sigortası nedeniyle ödenecek olan bu paranın düşünülen tasarruftan daha yüksek olduğu bildirildi.

Bütçeden sorumlu Office göre geçtiğimiz Perşembe günü yüzde 17,5’ten yüzde 20’ye yükseltilen Katma Değer Vergisinin (VAT) ekonomik büyümeyi daha da yavaşlatacağı ve birçok kişiyi devlet yardımlarından yararlanmaya zorlayacak.

Maliye Bakanlığı gözlemcilerin hesaplamalarına göre hükümet işsizlere yardım için daha önce yapılan tahminlerden 700 milyon sterlin fazla ödemek zorunda kalacak. Ev yardımı olarak da önümüzdeki 4 yıl içinde 700 milyon sterlin daha fazla ödeyecek.

Çalışma ve Emeklilik Bakanı Douglas Alexander; “Büyümenin maliyeti bazı riskleri de beraberinde getiriyor ve biz ekonomiyi yeniden canlandırmak için çalışıyoruz” dedi.

İşsizliğin giderek büyüdüğü Britanya’da resmi rakamlar yılsonunda yüzde 7,5’den yüzde 8,4’e kadar bir yükseliş olduğunu gösterdi. Uzmanlar bu işsizlik sorununa Katma Değer Vergisindeki artışında eklenmesi ile ekonomik durgunluğun daha da derinleşeceğinden endişe ediyorlar.

İşçi Partisi Lideri Ed Miliband yükseltilen Katma Değer Vergisi için “Yanlış vergi, yanlış zaman” değerlendirmesini yaptı ve her ailenin ortalama olarak yılda 389 sterlin fazladan vergi ödeyeceğini sözlerine ekledi.

Edinilen bilgiye göre İşçi Partisi hükümetin küçük ortağı Liberal Demokrat Partiye karşı bir kampanyaya hazırlanıyor. Kampanya da seçimler öncesinde Liberallerin Muhafazakâr Parti’ye karşı kullandıkları, “Tory KDV sürprizi” pankartlarının kullanılacağı öğrenildi.

Yeni yılın nasıl olacağına yönelik değerlendirme yapan ekonomistler yılın zorlu olacağını yılın ilk yarısında ekonomik büyümenin yavaşlayacağı, işsizliğin giderek artacağını kamu sektöründe olduğu gibi özel sektörde de kesintilere gidileceği görüşlerinde birleşiyorlar.


City’de çalışan ekonomistler yeni yıldaki ekonomik büyümeyi yüzde 1,9 olarak tahmin ediyorlar. Ve bu tahmin Office for Butget Responsiblity tarafından yapılan yüzde 2,1’lik büyüme tahminine göre daha karamsar bir tahmin. Paris merkezli Organisation for Economic Co-operation and Development ekonomik büyümenin yüzde 1,7 olacağına inanıyor.No comments:

Post a Comment