Saturday, 8 January 2011

İngiltere’de Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Yeni StratejiHasan Uşak
Britanya İç İşleri Bakanlığı (Home Office)  Britanya’da yaygın olan kadına karşı şiddete son vermek için 2011 yılında yeni stratejiler hayata geçirmeyi planlıyor. İç İşleri Bakanı Therasa May aile içi şiddete karşı etkili yöntemlerle mücadele edileceğini söyledi.

Read More
2011 yılına girdiğimiz bu günlerde koalisyon hükümeti aile içi şiddete hiçbir şekilde müsamaha etmeyeceği ve kadınların maruz kaldığı şiddete son vermek için yasal tedbirleri güçlendirmek için harekete geçti.

Britanya İç İşleri Bakanı Theresa May konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Modern Britanya’da ve Dünyanın her hangi bir yerinde kadınlara karşı şiddet kabul edilemez. Hem kadınlar olarak hem de toplum olarak bu konuda büyük bir mücadele verdik ancak geldiğimiz aşamada daha çok mücadele edilmesi gerçeği ile yüz yüzeyiz. Benim hedefim şiddete son vermek için ne gerekiyorsa onu yapmaktır. Bu konuda stratejik bir doküman hazırlıyoruz ve bazı tartışmalardan sonra pratiğe geçecektir” dedi. 

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre İngiltere ve Galler’de 2010 yılı boyunca bir milyon kadın aile içi şiddete maruz kaldı. Her yıl 300 bin kadın cinsel saldırıya maruz kalıyor ve 60 bin kadın tecavüze uğruyor. Britanya’da her 4 kadından biri hayatı boyunca en az bir kez aile içi şiddete maruz kalmıştır ve psikolojik istismara uğramıştır.

Edinilen bilgiye göre yeni strateji planında şiddet olaylarına meydan vermemek için kişiler davranışlarını değiştirmeye teşvik edilecekler ve şiddet ortamı önceden engellenecek, şiddet olaylarının yaşandığı yerlere yeterli destek verilecek, şiddet mağdurları ve ailelere en iyi desteği sunmak için işbirliği halinde çalışılacak, şiddet uygulayanların hızla yargılanması sağlanacak.

Bakanlık tarafından “Gizli suç”  olarak nitelendirilen aile içi şiddet olayları ile mücadele etmek için özel servislerde kullanılmak üzere 2015 yılına kadar kullanılmak üzere 28 milyon sterlin ek fon ayırdığı öğrenildi.  

British Crime Survey 2009/10 yılı verilerine göre Britanya’da her beş kadından biri hayatında cinsel tacize maruz kalıyor. Geçtiğimiz yıl her 20 kadından biri gizlice birileri tarafından takip edildi ve her beş kadından biri hayatında bir kez gizlice takip ediliyor. 2009 yılında 377 zorla evlendirme vakasına destek sunuldu. Birleşmiş milletlerin tahminlerine göre Dünya da her yıl 5 bin kadın namus cinayetlerinin kurbanı oluyor.

No comments:

Post a Comment