Tuesday, 18 January 2011

Hrant Dink Anısına Londra’da Konferans


Hasan Uşak
Hrant Dink, katledilişinin 4. yılında İngiltere Parlamentosunda yapılan bir konferansla anıldı. Konferansta Türkiye, Pakistan, Güney Amerika ve Irak’ta yaşayan azınlıkların durumu tartışıldı.

Read More
Armenian Solidarity with the Victims of All Genocides (ASVAG) (Katliam Kurbanları ile Ermeni Dayanışması) kuruluşu Hrant Dink’in ölümünün 4. yılında İlgiltere Parlamentosu Lordlar Kamarasında bir anma konferans düzenledi.

“Persecution of Indigenous Peoples,  Unrepresented Nations and other Minotities in Turkey, Pakistan, South America and Irak” (Türkiye, Pakistan, Güney Amerika ve Irak’ta yaşayan yerliler, temsil edilmeyenler ve diğer azınlıklar üzerindeki zulüm)  başlığı altında yapılan anma konferansına Barones Finlay ve Barones Cox ev sahipliği yaptılar.

Konferansa Eilian Williams, Desmond Fermandes (Kürt ve Ermeni jenositleri araştırmacısı),  Haci Özdemir (İCAD Temsilcisi), Reynaldo Mariquoe, Raza Anjum, Mushtaq Laharıe (üçüncü dünya dayanışma), Saad Tokatly (Irak Hıristiyan toplumu temsilcisi) ve Adnan Kochar (Halepçe Merkezi) konuşmacı olarak katıldılar.

Konferansa 2010 yılı içinde İran rejimi tarafından yargısız infaz edilen 106 kişinin isim listesini sunan Adnan Kochar, Kürtlere karşı uygulanan sindirme, katletme ve göçertme politikalarını anlattı. Kochar; “Her gün idam edilen insanların sayısı artıyor. Geçen günlerde Kürt siyasetçi Huseyin Xizri idam edildi ve daha bir çok kişi de sırada bekletiliyor” dedi.

Irak Hıristiyan Toplumu temsilcisi Saat Tokatly; “Tüm azınlıklar güvenlik altında tutulmalılar, eşit davranılmalı, dinsel hoş görü gösterilmelidir. Etnik ve dini azınlıklara fırsat eşitliği, iş imkanları ve hükümet bünyesinde görev verilmelidir. Irak’lı Hıristiyanların önemli bir kısmı ülkelerini terk etmek zorunda kaldılar ve halen terk ediyorlar. Batılı ülkeler bunu durdurmak için çalışmalar yapmalıdır” dedi.
No comments:

Post a Comment