Wednesday, 19 January 2011

2010 Yılında Londra’da Suç Oranları Düştü


Hasan Uşak
Metropolitan polis tarafından yayınlanan suç oranları istatistiklerine göre 2010 yılında birçok suç oranında düşüş oldu ancak tecavüz ve soygunlarında yükseliş oldu. 
Her yılsonu düzenli olarak Metropolitan polis tarafından kamuoyuna açıklanan suç oranları istatistikleri geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklandı. 2010 yılı Ocak ayından Aralık ayına kadar olan rakamlara göre en büyük düşüş oranı silahlı suçlarda görüldü. Yıl boyu düşüş gösteren silahlı suçlar yüzde 10, 4 oranına kadar geriledi. Yetkililer bir önceki yıla göre 352 olay daha az yaşandı.
Read More
Rapora göre ev hırsızlıklarında 2009 yılına göre düşüş oldu ve 3,392 olay eksik yaşandı ve son on yılda yüzde 18,3 oranında düşüş oldu. İstatistiklerde altı çizilen diğer suç alanları olan şiddet nedeniyle yaralanmaları yüzde 5,8’e düştü, yol ölümlerinde 58 azalma oldu,  dini suçlar yüzde 10,9 düzeyine geriledi, aile içi şiddet yüzde 5,2 düşüş oldu ve homofobik suçlarda yüzde 4,8 düzeyine geriledi.


2010 yılında toplam 125 cinayet işlendi ve bu rakam bir önceki yıla göre düşüş gösterdi ve 1978 yılından bu yana en düşüş düzeydir. Raporun belirttiğine göre on yıl öncesine göre cinayetlerde yüzde 30 azalma oldu. Cinayet suçu işleyenlerin yüzde 80’ı mahkemece cezalandırıldı ve bir kısmının yargılanması devam ediyor.

Metropolitan polisinin kamuoyu ile paylaştığı bir diğer gerçek ise son on yılda düşüş halinde olan araba hırsızlığında bu yıl küçük bir yükselişin olduğudur. Son on yılda araba hırsızlıkları 63,376’dan 26,475’e düştü ve bu yüzde 58,2 oranında bir düşüş anlamına geliyor ancak 2010 yılında araba hırsızlıklarında yüzde 2 yükseliş oldu.  

Tecavüz olaylarında 647 yükseliş oldu. Soygun suçlarında ise bir önceki yıla göre 2010 yılında yüzde 7 yükseliş oldu. Yetkililer soygun suçlarında son yılda küçük bir yükseliş olsa da mevcut oranın son on yıl ile karşılaştırıldığında çok düşük olduğunu ve yüzde 32’lik bir düşüş olduğunu belirtiler.

Komiser Tim Godvin; “Son on yılda suç oranlarında büyük bir düşüş oldu. Suçlarla mücadele etmeye devam edeceğiz ve suçluları yargının huzuruna getireceğiz. Bu düşüşlerden dolayı sevinçliyiz” dedi.

Londra Belediye Başkanı Boris Johnson; “Londra’da suç oranları 1978 yılından bu yana en düşüş düzeye indirildi. Şimdi amacımız silahlı suçlar ve soygunlarla mücadele etmektir. Blunt 2 operasyonu ile 10 bin bıçak etkisiz hala getirildi. Biz ele geçirilmiş daha çok silah görmek istiyoruz. Bıçak taşıyanlar bir gün yakalanacaklarını iyi bilmeliler” dedi.

No comments:

Post a Comment