Friday, 24 December 2010

Üniversite Öğrencilerinden Anlamlı Proje


Hasan Uşak
İkisi Kürt ve 6’si farklı uluslardan olan 8 üniversite öğrencisi imkânsızlıklar nedeniyle eğitim alamayan Kürt öğrencileri için bir kampanya başlattılar. İngiltere’nin çeşitli üniversitelerinde okuyan öğrenciler, “Bilgelik, İnsanlık ve Hareket” adı altında geliştirdikleri proje ile Kürdistan’daki öğrencilere destek olmak istiyorlar.
Read More

 
Doğu Kürdistan’lı Tıp Fakültesi öğrencisi Amina Shadab’ın girişimleri ile maddi ve manevi yetersizlikler nedeniyle okula gidemeyen 6–15 yaş arası Kürdistanlı öğrencilere destek olmak amacıyla bir proje geliştirildi. WHAM (Wisdom, Humanity and Movement, Bilgelik, İnsanlık ve Hareket) projesi adı verilen çalışma İngiltere’nin farklı üniversitelerinde eğitim gören Laila Afshar, Sadaf Pourzand, Ruby Hart, Parshang Aminian, Ravendeep Kaur Khela, Racquel Jordan ve Mina Bhatnagar katılımıyla Temmuz ayında resmiyet kazandı.

WHAM projesinin amacı proje sahipleri Amina Shadab ve Mina Bhatnagar tarafından Güney Kürdistan Koya’nın Zawesape köyünde imkânsızlıklar nedeniyle okula gidemeyen öğrencilere maddi ve manevi destek olmak olduğunu açıkladılar. Bunun bir başlangıç olduğunu söyleyen Shadab ve Bhatnagar projelerinin genişleyeceğini duyurdular.

Konu ile ilgili görüştüğümüz Amina Shadap; “Zawesape köyü Koya yakınlarında kırsal bölgede bulunan bir köydür. Bu köyü başlangıç noktası olarak seçmemizin nedeni ile bu köyde çeşitli nedenlerle göç etmek zorunda kalan ve buraya yerleşen ailelerin olmasıdır. Burada yaşayan çocuklar hiçbir imkâna sahip değiller. Bu proje ile amacımız onlara destek olmak için maddi destek sağlamak olduğu gibi bu köyde yaşananların dünya kamuoyunun görmesini de sağlamaktır” dedi. 

Aslen Hewler’lı olan proje yöneticisi Amina Shadap, babasının öldürülmesinden sonra Doğu Kürdistan’a göç etmek zorunda kaldı ve 9 yaşına kadar okula gitme imkânı bulamadı. Bir göçebe olarak geldiği Londra’da başarılı oldu ve yakında doktor olarak hizmet vermeye başlayacak.
No comments:

Post a Comment