Saturday, 25 December 2010

Meksikalı İnsan Hakları Savunucusu Anna Maria Vera Smith; “İşkence En Ağır İnsan Hakları İhlalidir”
Hasan Uşak
Anna Maria Vera Smith kısa bir süre önce Meksika’da işkence mağdurlarına destek olmak amacıyla kurulan “İşkence Mağdurlarına Destek Kolektifi” adlı kurumun kurucu üyelerinden. Meksika’da yalnızca siyasi muhaliflere değil uyuşturucu trafiğinde yer alanlara karşı da sistemli işkence yapıldığını söyleyen Smith çok sayıda işkence mağduru olduğunu söyledi.

Read more
İşkence Mağdurlarına Destek Kolektifi (Collective Self Supporting Torture Survivors) Meksika’da insan hakları mücadelesi veren etkili kurumlardan biri. İşkence Mağdurlarına Destek Kolektifi kısa bir süre önce bir grup psikolog, sosyolog ve antropolog tarafından kuruldu.

Kolektifin kurucu üyelerinden ve aktivistlerinden Anna Maria Vera Smith kurumun kuruluş aşamasında ve sonrasında bağımsız olmayı esas aldıklarını söyleyerek Meksika’da bağımsız çalışmanın zorluklarına gönderme yaptı.

Kurum olarak stratejik bir öneme sahip olduklarını söyleyen Smith; “Biz diğer sivil toplum kurumları ve sendikalarla da iletişim halindeyiz. Bu kurumla işkence mağdurları arasında da bağlantı kuruyoruz. İşkencenin var olduğu ve sistemli bir şekilde yaşandığını tüm kurumlara izah etmeye çalışıyoruz. İşkencenin ortadan kaldırılması için geniş çerçeveli bir mücadele etmek gerekiyor´dedi.

Sistematik İşkence

Ülkelerinde tüm çalışmalarına rağmen işkence yapıldığını belirten Smirth; “İşkence insan haklarının en büyük ihlali demektir. Sisteme muhalif olan insanlar ve uyuşturucu trafiğinin içinde olan insanlara sistematik olarak işkence yapılıyor. İşkenceye maruz kalan insanların sayısı epey yüksek. Son örneklerde görüldüğü gibi siyasi kadın ve erkek tutsaklar cinsel şiddete de maruz kalıyorlar. Narko trafik adını verdiğimiz uyuşturucu ticaretine bulaşan insanların sayısı çok fazla” dedi.

Türkiye Hakkında Az Bilgileri Var

Coğrafik olarak çok uzak olması ve kendilerinin yaşadığı sorunlardan dolayı Türkiye’de yaşanan sorunlar hakkında Meksikalıların pek fazla bilgi sahibi olmadıkları bilgisini veren Smith, Türkiye’de yaşanan sorunlar hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadıklarını, Kürdistan’ın 1. Dünya Savaşından sonra bölündüğü gibi genel bilgilere sahip olduğunu söyledi. Smith bölüp daha kolay yönetmenin dünyanın her yerinde uygulanan bir yöntem olduğunu da sözlerine ekledi.

No comments:

Post a Comment