Wednesday, 22 December 2010

ICAD 6. Kurultayı Başarıyla YapıldıHasan Usak 
ICAD, “Savaş, Ulusal Hareketler ve Kayıplar” başlığı altında topladığı 6. kurultayını 9–12 tarihleri arasında yaptı. 26 ülkeden kayıp yakını, insan hakları savunucuları, hukukçular ve gazetecilerin katıldığı kurultay, merkez Londra’da yapılan bir yürüyüşle sona erdi.


Read more

Dünyanın değişik ülkelerinde gözaltında kayıp yakınları, insan hakları savunucuları ICAD (İnterantional Committee Againist Disappearance, Gözaltında Kayıplara Karşı Uluslar arası Mücadele Komitesi) tarafından düzenlenen 6. kurultayda bir araya geldiler.

9–12 Aralık tarihleri arasında yapılan kurultay için delegeler ve dinleyiciler Kürt Toplum Merkezinde bir araya geldiler. 

Delegelerin kendini tanıtması ile başlayan kurultayda 4 ana gündemde tartışmalar yapıldı. Bunlar; Kayıp Yakınları Konuşuyor, Savaş ve Kayıplar, Ulusal Hareketler ve Kayıplar ve İnsan Hakları İhlallerine Karşı Mücadele ve Kayıplardır.

Aralarında Meksika, Arjantin, Kürdistan, Türkiye, Irak, Filipinler, Şili ve Nepal’inde bulunduğu 26 ülkeden gelen delegeler kurultay boyunca kendi ülkelerinde yaşananları ve çözüm yollarını tartıştılar.

Aralarında Arjantin’den Liber Pueblo, CAMPACC, Tamil Forumu, Nepal Uluslar arası Dayanışma Komitesi, Ezilen Gömenler Konfederasyonu ve Kaşmir Kurtuluş Cephesinin de bulunduğu çok sayıda kuruluş kurultaya destek verdiler.

Kurultay, Baki Selçuk, Zennure Durukal, Keneth Soloman, Hüseyin Ocak ve Faiz Baluch’dan oluşan 5 kişilik bir divan tarafından yönetildi. 

“Acının ve Gözyaşının Rengi Yoktur”

Kurultayda ilk gündem maddesi olan “Kayıp Yakınları Konuşuyor” bölümünde kayıp yakınları yaşadıklarını anlattılar. Yoğun duygusal bir ortamda geçen gündem maddesinde bir konuşma yapan Hasan Ocak’ın kız kardeşi Aysel Ocak yaşadıklarını ve mücadelesini anlattı. Acının ve gözyaşının renginin olmadığını söyleyen Ocak; “Hasan Ocak 21 Mart 1995 yılında gözaltına alındı ve daha sonra kaybedildi. Biz ‘Hasan’ı sağ aldınız sağ istiyoruz’ adında bir kampanya başlattık. 55 gün süren kampanya süresince devlet yetkilileri üç maymunu oynadı. Oysa Hasan Beykoz’da ölü bulunmuş ve 25 gün adli tıpta tutulduktan sonra kimsesizler mezarlığına defnedilmiş. Biz oradan alarak Gazi mezarlığına defnettik. Annem savcılıktan oğlunu istediği için bir ay cezaevinde kaldı. Hasan’ın mezar taşındaki ‘kaybedenler kaybedecek’ yazısından dolayı mezar taşını gözaltına aldılar” dedi.

“İnsan Hakları Adına Bir Milyon Kişi Katledildi”

Savaş ve Kayıplar gündem maddesinde bir konuşma yapan Savaşa Hayır Koalisyonu temsilcisi Geren Henkers, Irak savaşı öncesinde yaptıkları savaş karşıtı gösterileri hatırlatarak; “ABD’nin büyük ve donanımlı bir ordusu var ama Afganistan’da savaşı kazanamıyor. Kendi çıkarları için Ortadoğu’ya girdiler ve yer altı kaynakları nasıl sömürebilirim sorununu gündeme getirdiler. Irak’a insan hakları adı altında bir milyon insan katledildi ve kaybedildi” dedi.

Irak’ı temsilen bir konuşma yapan Tarir Numan, Irak’ın bir kayıplar ülkesine dönüştüğünü, Saddam döneminde olduğu gibi şimdi de gözaltında kayıplar yaşanıyor dedi.

Kurultayın son gününde komisyonlar oluşturuldu. Komisyonların çalışmalarından sonra yapılan tartışmalarla komisyon önerileri kararlaştırıldı.

Kapanış konuşmasını takiben delegeler Hyde Parkadaki serbest konuşma bölümüne giderek görüşlerini paylaştılar.

Kurultay Marble Arch Stationun önünden başlayarak Downing Street’e kadar süren bir yürüyüşle son buldu. Ellerinde kayıp fotoğrafları ile yürüyen delegeler, başbakanlığa bir dosya da sundular.

No comments:

Post a Comment